Vyhledávání v předpisech EU
Vyhledávání v předpisech EU › Předpisy › RoHS › PŘÍLOHA III

PŘÍLOHA III – Použití vyňatá z omezení uvedeného v čl. 4 odst. 1

RoHS Omezení nebezpečných látek v EEZ 2011/65/EU · Konsolidované znění k 1. 7. 2026 · Úřední znění v EUR-Lex

VýjimkaRozsah a doba platnosti
1Rtuť v jednopaticových (kompaktních) zářivkách, jejíž obsah nepřevyšuje (na jeden hořák):
1 a)Pro všeobecné osvětlování 30 W: 2,5 mgPlatí do 24. února 2023
1 b)Pro všeobecné osvětlování ≥ 30 W a 50 W: 3,5 mgPlatí do 24. února 2023
1 c)Pro všeobecné osvětlování ≥ 50 W a 150 W: 5 mgPlatí do 24. února 2023
1 d)Pro všeobecné osvětlování ≥ 150 W: 15 mgPlatí do 24. února 2023
1 e)Pro zářivky kruhového nebo čtvercového tvaru s průměrem trubice ≤ 17 mm pro všeobecné osvětlování: 5 mgPlatí do 24. února 2023
1 f)-IPro zářivky navržené tak, aby vyzařovaly zejména světlo v ultrafialovém spektru: 5 mgPlatí do 24. února 2027
1 f)-IIPro zvláštní účely: 5 mgPlatí do 24. února 2025
1 g)pro všeobecné osvětlování 30 W s životností 20 000 h nebo delší: 3,5 mgPlatí do 24. srpna 2023
2 a)Rtuť v dvoupaticových lineárních zářivkách pro všeobecné osvětlování, jejíž obsah nepřevyšuje (na jednu zářivku):
2 a) 1)Pro zářivky s třípásmovým luminoforem s normální dobou životnosti a průměrem trubice 9 mm (např. T2): 4 mgPlatí do 24. února 2023
2 a) 2)Pro zářivky s třípásmovým luminoforem s normální dobou životnosti a průměrem trubice ≥ 9 mm a ≤ 17 mm (např. T5): 3 mgPlatí do 24. srpna 2023
2 a) 3)Pro zářivky s třípásmovým luminoforem s normální dobou životnosti a průměrem trubice 17 mm a ≤ 28 mm (např. T8): 3,5 mgPlatí do 24. srpna 2023
2 a) 4)Pro zářivky s třípásmovým luminoforem s normální dobou životnosti a průměrem trubice 28 mm (např. T12): 3,5 mgPlatí do 24. února 2023
2 a) 5)Pro zářivky s třípásmovým luminoforem s prodlouženou životností (≥ 25 000 h): 5 mgPlatí do 24. února 2023
2 b)Rtuť v jiných zářivkách, jejíž obsah nepřevyšuje (na jednu zářivku):
2 b) 1)Pro lineární zářivky s halofosfátovými luminofory s průměrem trubice 28 mm (např. T10 a T12): 10 mgPlatí do 13. dubna 2012
2 b) 2)Pro nelineární zářivky s halofosfátovými luminofory (všech průměrů): 15 mgPlatí do 13. dubna 2016
2 b) 3)Pro nelineární zářivky s třípásmovým luminoforem s průměrem trubice 17 mm (např. T9): 15 mgPlatí do 24. února 2023; od 25. února 2023 do 24. února 2025 může být použito 10 mg na jednu zářivku
2 b) 4)-IPro zářivky pro jiné všeobecné osvětlování a jiné zvláštní účely (např. indukční výbojky): 15 mgPlatí do 24. února 2025
2 b) 4)-IIZářivky vyzařující především světlo v ultrafialovém spektru: 15 mgPlatí do 24. února 2027
2 b) 4)-IIINouzové zářivky: 15 mgPlatí do 24. února 2027
3Rtuť v zářivkách se studenou katodou (CCFL) a zářivkách s externí elektrodou (EEFL) pro zvláštní účely používaná v EEZ uvedených na trh před 24. únorem 2022, jejíž obsah nepřevyšuje (na jednu zářivku):
3 a)Pro krátké (≤ 500 mm): 3,5 mgPlatí do 24. února 2025
3 b)Pro středně dlouhé ( 500 mm a ≤ 1 500 mm): 5 mgPlatí do 24. února 2025
3 c)Pro dlouhé ( 1 500 mm): 13 mgPlatí do 24. února 2025
4 a)Rtuť v jiných nízkotlakých výbojkách (na jednu výbojku): 15 mgPlatí do dne 24. února 2023
4 a)-IRtuť v nízkotlakých výbojkách nepotažených luminoforem, jejichž použití vyžaduje, aby hlavní rozsah spektrálního výkonu výbojky byl v ultrafialovém spektru: na jednu výbojku může být použito až 15 mg rtutiPlatí do 24. února 2027
4 b)Rtuť ve vysokotlakých sodíkových výbojkách se zlepšeným podáním barev Ra 80 pro všeobecné osvětlování, jejíž obsah nepřevyšuje (na jeden hořák): P ≤ 105 W: na jeden hořák lze použít 16 mgPlatí do 24 února 2027
4 b)-IRtuť ve vysokotlakých sodíkových výbojkách se zlepšeným podáním barev Ra 60 pro všeobecné osvětlování, jejíž obsah nepřevyšuje (na jeden hořák): P ≤ 155 W: na jeden hořák lze použít 30 mgPlatí do 24 února 2023
4 b)-IIRtuť ve vysokotlakých sodíkových výbojkách se zlepšeným podáním barev Ra 60 pro všeobecné osvětlování, jejíž obsah nepřevyšuje (na jeden hořák): 155 W P ≤ 405 W: na jeden hořák lze použít 40 mgPlatí do 24 února 2023
4 b)-IIIRtuť ve vysokotlakých sodíkových výbojkách se zlepšeným podáním barev Ra 60 pro všeobecné osvětlování, jejíž obsah nepřevyšuje (na jeden hořák): P 405 W: na jeden hořák lze použít 40 mgPlatí do 24 února 2023
4 c)Rtuť v jiných vysokotlakých sodíkových výbojkách pro všeobecné osvětlování, jejíž obsah nepřevyšuje (na jeden hořák):
4 c)-IP ≤ 155 W: 20 mgPlatí do 24. února 2027
4 c)-II155 W P ≤ 405 W: 25 mgPlatí do 24. února 2027
4 c)-IIIP 405 W: 25 mgPlatí do 24. února 2027
4 d)Rtuť ve vysokotlakých rtuťových výbojkáchPlatí do 13. dubna 2015
4 e)Rtuť v halogenidových výbojkáchPlatí do 24. února 2027
4 f)-IRtuť v jiných výbojkách pro zvláštní použití konkrétně neuvedených v této přílozePlatí do 24. února 2025
4 f)-IIRtuť ve vysokotlakých rtuťových výbojkách používaných v projektorech, u nichž je vyžadován výkon ≥ 2000 ANSI lumenůPlatí do 24. února 2027
4 f)-IIIRtuť ve vysokotlakých sodíkových výbojkách používaných pro osvětlení v zahradnictvíPlatí do 24. února 2027
4 f)-IVRtuť ve výbojkách vyzařujících světlo v ultrafialovém spektruPlatí do 24. února 2027
4 g)Rtuť v řemeslně vyráběných svíticích trubicích používaných pro značení, dekorativní či architektonické a speciální osvětlení a světelná umělecká díla, přičemž obsah rtuti je omezen na:; a) 20 mg na pár elektrod + 0,3 mg na cm délky trubice, avšak nejvýše 80 mg, při použitích ve venkovních prostorech a ve vnitřních prostorech vystavených teplotám pod 20 °C; b) 15 mg na pár elektrod + 0,24 mg na cm délky trubice, avšak nejvýše 80 mg, při všech ostatních použitích ve vnitřních prostorech.Platí do 31. prosince 2018
5 a)Olovo ve skle obrazovek s katodovou trubicí
5 b)Olovo ve skle zářivek, jehož obsah nepřevyšuje 0,2 % hmotnostních
6 a)Olovo jako legující prvek v oceli pro účely strojního obrábění a pozinkované oceli, obsahující až 0,35 % hmotnostních olovaPlatí do 11. prosince 2026.
6 a)-IOlovo jako legující prvek v oceli pro účely strojního obrábění obsahující až 0,35 % hmotnostních olova ( 3 )Vztahuje se na všechny kategorie a platí do 30. června 2027.
6 a)-IIOcel jako legující prvek v součástech z oceli kusově žárově pozinkované o obsahu olova do 0,2 % hmotnostních ( 3 )Vztahuje se na všechny kategorie a platí do 30. června 2027.
6 b)Olovo jako legující prvek ve slitinách hliníku, obsahujících až 0,4 % hmotnostních olovaPlatí do 11. června 2027.
6 b)-IOlovo jako legující prvek ve slitinách hliníku, obsahujících až 0,4 % hmotnostních olova, za předpokladu, že pochází z recyklace olovnatého hliníkového šrotu ( 3 )Platí do 11. prosince 2026 pro kategorie 1–7 a 10.; Platí do 30. června 2027 pro průmyslové monitorovací a kontrolní přístroje kategorie 9 a pro kategorii 11.
6 b)-IIOlovo jako legující prvek ve slitinách hliníku pro účely strojního obrábění, obsahujících až 0,4 % hmotnostních olova ( 3 )Platí do 11. června 2027 pro kategorie 1–7 a 10.; Platí do 30. června 2027 pro průmyslové monitorovací a kontrolní přístroje kategorie 9 a pro kategorii 11. ( 3 )
6 b)-IIIOlovo jako legující prvek ve slitinách hliníku, obsahujících až 0,3 % hmotnostních olova, za předpokladu, že pochází z recyklace olovnatého hliníkového šrotu ( 3 )Platí do 30. června 2027 pro kategorie 1–8, pro kategorii 9 s výjimkou průmyslových monitorovacích a kontrolních přístrojů a pro kategorii 10.
6 c)Slitina mědi obsahující až 4 % hmotnostní olova ( 3 )Platí do 30. června 2027.
7 a)Olovo v pájkách s vysokým bodem tání (např. slitiny olova obsahující 85 % hmotnostních olova nebo více)Vztahuje se na všechny kategorie (s výjimkou použití, na něž se vztahuje bod 24 této přílohy) a platí do dne 30. června 2027.
7 a)-IOlovo v pájkách s vysokým bodem tání (např. slitiny olova obsahující 85 % hmotnostních olova nebo více); pro vnitřní propojení pro připevňování čipů nebo jiných součástí spolu s čipem v polovodičové sestavě s ustálenými nebo přechodovým/impulsním proudem 0,1 A nebo více nebo blokovacími napětími nad 10 V nebo s vnějším rozměrem čipu větším než 0,3 mm × 0,3 mmVztahuje se na všechny kategorie (s výjimkou použití, na něž se vztahuje bod 24 této přílohy) a platí do 31. prosince 2027.
7 a)-IIOlovo v pájkách s vysokým bodem tání (např. slitiny olova obsahující 85 % hmotnostních olova nebo více); pro integrální (tj. vnitřní a vnější) spoje pro připevňování čipů v elektrických a elektronických součástkách, pokud jsou splněny všechny následující podmínky:; — tepelná vodivost vytvrzeného/spékaného materiálu pro připevňování čipů je vyšší než 35 W/(m × K),; — elektrická vodivost vytvrzeného/spékaného materiálu pro připevňování čipů je vyšší než 4,7 MS/m,; — teplota tání pevné látky je vyšší než 260 °CVztahuje se na všechny kategorie (s výjimkou použití, na něž se vztahuje bod 24 této přílohy) a platí do 31. prosince 2027.
7 a)-IIIOlovo v pájkách s vysokým bodem tání (např. slitiny olova obsahující 85 % hmotnostních olova nebo více); v pájených spojích první úrovně (vnitřní nebo integrální spoje – to znamená vnitřní a vnější) pro výrobu součástí tak, aby následná montáž elektronických součástí na dílčí sestavy (tj. moduly, desky s dílčími obvody, substráty nebo bodové pájení) pomocí sekundární pájky nezpůsobila přetavení pájky první úrovně. Tato podpoložka nezahrnuje použití pro připevňování čipů a hermetické utěsněníVztahuje se na všechny kategorie (s výjimkou použití, na něž se vztahuje bod 24 této přílohy) a platí do 31. prosince 2027.
7 a)-IVOlovo v pájkách s vysokým bodem tání (např. slitiny olova obsahující 85 % hmotnostních olova nebo více); v pájených spojích druhé úrovně pro připevňování součástí na desku s plošnými spoji nebo olověné rámečky:; 1. v pájecích kuličkách pro připevnění keramického kulového mřížkového pole (BGA); 2. u vysokoteplotního zastřikování plastů (nad 220 °C)Vztahuje se na všechny kategorie (s výjimkou použití, na něž se vztahuje bod 24 této přílohy) a platí do 31. prosince 2027.
7 a)-VOlovo v pájkách s vysokým bodem tání (např. slitiny olova obsahující 85 % hmotnostních olova nebo více); jako materiál pro hermetické utěsnění mezi:; 1. keramickým obalem nebo zástrčkou a kovovým pouzdrem,; 2. koncovými částmi součásti a vnitřní dílčí částíVztahuje se na všechny kategorie (s výjimkou použití, na něž se vztahuje bod 24 této přílohy) a platí do 31. prosince 2027.
7 a)-VIOlovo v pájkách s vysokým bodem tání (např. slitiny olova obsahující 85 % hmotnostních olova nebo více); pro vytvoření elektrických propojení mezi součástmi zdrojů světla v reflektorových žárovkách pro infračervené vytápění, výbojkách s vysokou intenzitou výboje nebo žárovkách pro troubyVztahuje se na všechny kategorie (s výjimkou použití, na něž se vztahuje bod 24 této přílohy) a platí do 31. prosince 2027.
7 a)-VIIOlovo v pájkách s vysokým bodem tání (např. slitiny olova obsahující 85 % hmotnostních olova nebo více); pro zvukové měniče, u nichž maximální provozní teplota přesahuje 200 °CVztahuje se na všechny kategorie (s výjimkou použití, na něž se vztahuje bod 24 této přílohy) a platí do 31. prosince 2027.
7 b)Olovo v pájkách pro servery, paměti a systémy pro ukládání dat a pro zařízení síťové infrastruktury pro přepínání, signalizaci, přenos a správu sítě pro telekomunikace
7 c)-IOlovo, obsažené ve skleněných nebo keramických částech elektrických a elektronických dílů, kromě dielektrických keramických částí kondenzátorů, např. v piezoelektrických přístrojích, nebo ve skleněné nebo keramické pojivové směsiVztahuje se na všechny kategorie a platí do 30. června 2027.
7 c)-IIOlovo v dielektrických keramických částech kondenzátorů pro jmenovité střídavé napětí 125 V nebo stejnosměrné napětí 250 V nebo vyššíVztahuje se na všechny kategorie (s výjimkou použití, na něž se vztahuje bod 7 c)-I nebo bod 7 c)-IV) a platí do 31. prosince 2027.
7 c)-IIIOlovo v dielektrických keramických částech kondenzátorů pro jmenovité střídavé napětí menší než 125 V nebo stejnosměrné napětí 250 VPlatí do 1. ledna 2013 a po tomto datu může být použito v dílech EEZ uvedených na trh před 1. lednem 2013
7 c)-IVOlovo v dielektrických keramických materiálech na bázi PZT (tuhých roztoků oxidu olova, zirkonu a titanu) pro kondenzátory, které jsou součástí integrovaných obvodů nebo diskrétních polovodičůPlatí do:; — 21. července 2021 pro kategorie 1 až 7 a 10,; — 21. července 2021 pro kategorie 8 a 9, s výjimkou diagnostických zdravotnických prostředků in vitro a průmyslových monitorovacích a kontrolních přístrojů,; — 21. července 2023 pro diagnostické zdravotnické prostředky in vitro kategorie 8,; — 21. července 2024 pro průmyslové monitorovací a kontrolní přístroje kategorie 9 a pro kategorii 11.
7 c)-VOlovo, obsažené ve skleněné nebo keramické pojivové směsi elektrických a elektronických dílů, které plní některou z následujících funkcí:; 1) ochrana a elektrická izolace skleněných kuliček vysokonapěťových diod a skleněných vrstev pro destičky; 2) hermetické utěsnění mezi keramickými, kovovými a/nebo skleněnými díly; 3) spojování v intervalu procesních parametrů pro teploty nad 500 °C v kombinaci s viskozitou 1 013,3 dPas (dále jen „teplota skelného přechodu“); 4) použití jako odporový materiál, jako je inkoust, s rozsahem odporu od 1 ohmu na čtverec do 100 megaohmů na čtverec, s výjimkou ladicích potenciometrů; 5) použití v chemicky upravených skleněných površích pro mikrokanálové desky, jednokanálové elektronové násobiče a odporové skleněné výrobky.Vztahuje se na všechny kategorie a platí do 31. prosince 2027.
7 c)-VIOlovo, obsažené v keramických částech elektrických a elektronických dílů, které plní některou z následujících funkcí:; 1) použití v piezoelektrických keramických částech z titaničitanu olova-zirkonia; 2) výroba keramických částí s kladným teplotním koeficientem.Vztahuje se na všechny kategorie (s výjimkou použití, na něž se vztahuje bod 7 c)-II, 7 c)-III a 7 c)-IV) této přílohy a rovněž bod 14 přílohy IV) a platí do 31. prosince 2027.
8 a)Kadmium a jeho sloučeniny v bezpečnostních tepelných pojistkáchPlatí do 1. ledna 2012 a po tomto datu může být použito v dílech EEZ uvedených na trh před 1. lednem 2012
8 b)Kadmium a jeho sloučeniny v elektrických kontaktechTýká se kategorií 8, 9 a 11 a platí do:; — 21. července 2021 pro kategorie 8 a 9, s výjimkou diagnostických zdravotnických prostředků in vitro a průmyslových monitorovacích a kontrolních přístrojů,; — 21. července 2023 pro diagnostické zdravotnické prostředky in vitro kategorie 8,; — 21. července 2024 pro průmyslové monitorovací a kontrolní přístroje kategorie 9 a pro kategorii 11.
8 b)-IKadmium a jeho sloučeniny v elektrických kontaktech používaných:; — v jističích,; — v řídicích zařízeních pro snímání teploty,; — v tepelných chráničích motorů (kromě hermetických tepelných chráničů motorů),; — ve spínačích střídavého proudu:; —; — pro jmenovitý střídavý proud 6 A a vyšší při jmenovitém střídavém napětí 250 V a vyšším, nebo; — pro jmenovitý střídavý proud 12 A a vyšší při jmenovitém střídavém napětí 125 V a vyšším,; — ve spínačích stejnosměrného proudu pro jmenovitý stejnosměrný proud 20 A a vyšší při jmenovitém stejnosměrném napětí 18 V a vyšším a; — ve spínačích pro použití při frekvenci napájecího napětí ≥ 200 Hz.Týká se kategorií 1 až 7 a 10 a platí do 21. července 2021.
9Šestimocný chrom jako antikorozní činidlo v chladicích systémech z uhlíkové oceli v absorpčních ledničkách do 0,75 % hmotnostních v chladicí kapaliněTýká se kategorií 8, 9 a 11 a platí do:; — 21. července 2021 pro kategorie 8 a 9, s výjimkou diagnostických zdravotnických prostředků in vitro a průmyslových monitorovacích a kontrolních přístrojů,; — 21. července 2023 pro diagnostické zdravotnické prostředky in vitro kategorie 8,; — 21. července 2024 pro průmyslové monitorovací a kontrolní přístroje kategorie 9 a pro kategorii 11.
9 a)-IŠestimocný chrom do 0,75 % hmotnostních používaný jako antikorozní činidlo v chladicím roztoku chladicích systémů z uhlíkové oceli v absorpčních ledničkách (včetně minibarů) navržených tak, aby plně nebo částečně fungovaly s elektrickým ohřívačem s průměrným využívaným elektrickým příkonem 75 W za konstantních provozních podmínekTýká se kategorií 1 až 7 a 10 a platí do 5. března 2021.
9 a)-IIŠestimocný chrom do 0,75 % hmotnostních používaný jako antikorozní činidlo v chladicím roztoku chladicích systémů z uhlíkové oceli v absorpčních ledničkách:; — navržených tak, aby plně nebo částečně fungovaly s elektrickým ohřívačem s průměrným využívaným elektrickým příkonem ≥ 75 W za konstantních provozních podmínek,; — navržených tak, aby plně fungovaly s neelektrickým ohřívačem.Týká se kategorií 1 až 7 a 10 a platí do 21. července 2021.
9 a)-IIIŠestimocný chrom do 0,7 % hmotnostních používaný jako antikorozní činidlo v pracovní kapalině uzavřeného okruhu plynových absorpčních tepelných čerpadel pro vytápění a ohřev vody vyrobeného z uhlíkové oceliPlatí pro kategorii 1 do 31. prosince 2026.
9 b)Olovo v olověných ložiskových pánvích a pouzdrech v kompresorech obsahujících chladící látku v systémech vytápění, ventilace, klimatizace a chlazeníTýká se kategorií 8, 9 a 11; platí do:; — 21. července 2023 pro diagnostické zdravotnické prostředky in vitro z kategorie 8,; — 21. července 2024 pro průmyslové monitorovací a kontrolní přístroje z kategorie 9 a pro kategorii 11,; — 21. července 2021 pro ostatní podkategorie kategorií 8 a 9.
9 b)-IOlovo v olověných ložiskových pánvích a pouzdrech v hermetických spirálových kompresorech obsahujících chladící látku s deklarovaným elektrickým příkonem 9 kW nebo nižším v systémech vytápění, ventilace, klimatizace a chlazení (HVACR)Týká se kategorie 1; platí do 21. července 2019.
11 a)Olovo používané v pružných konektorových systémech se zalisovanými kolíky typu C-pressMůže být použito v dílech EEZ uvedených na trh před 24. zářím 2010
11 b)Olovo používané v pružných konektorových systémech jiných než se zalisovanými kolíky typu C-pressPlatí do 1. ledna 2013 a po tomto datu může být použito v dílech EEZ uvedených na trh před 1. lednem 2013
12Olovo používané jako povrchový materiál u modulu typu C-ring pro vedení teplaMůže být použito v dílech EEZ uvedených na trh před 24. zářím 2010
13 a)Olovo ve skle pro optické účelyTýká se všech kategorií; platí do:; — 21. července 2023 pro diagnostické zdravotnické prostředky in vitro z kategorie 8,; — 21. července 2024 pro průmyslové monitorovací a kontrolní přístroje z kategorie 9 a pro kategorii 11,; — 21. července 2021 pro všechny ostatní kategorie a podkategorie.
13 b)Kadmium a olovo ve filtračním skle a skle používaném pro etalony odrazivostiTýká se kategorií 8, 9 a 11; platí do:; — 21. července 2023 pro diagnostické zdravotnické prostředky in vitro z kategorie 8; — 21. července 2024 pro průmyslové monitorovací a kontrolní přístroje z kategorie 9 a pro kategorii 11; — 21. července 2021 pro ostatní podkategorie kategorií 8 a 9.
13 b)-IOlovo ve filtračním skle barveném iontyTýká se kategorií 1 až 7 a 10; platí do 21. července 2021 pro kategorie 1 až 7 a 10.
13 b)-IIKadmium v koloidně barvených filtračních sklech; kromě použití, která spadají do bodu 39 této přílohy.
13 b)-IIIKadmium a olovo v glazurách používaných pro etalony odrazivosti.
14Olovo v pájkách obsahující více než dva prvky pro spojení mezi kolíky a sadou mikroprocesorů o obsahu olova vyšším než 80 % a nižším než 85 % hmotnostníchPlatilo do 1. ledna 2011 a po tomto datu může být použito v dílech EEZ uvedených na trh před 1. lednem 2011
15Olovo v pájkách pro sestavení stabilního elektrického spojení mezi polovodičovým čipem a nosičem v pouzdrech integrovaných obvodů využívajících technologii „Flip Chip“Týká se kategorií 8, 9 a 11 a platí do:; — 21. července 2021 pro kategorie 8 a 9, s výjimkou diagnostických zdravotnických prostředků in vitro a průmyslových monitorovacích a kontrolních přístrojů,; — 21. července 2023 pro diagnostické zdravotnické prostředky in vitro kategorie 8,; — 21. července 2024 pro průmyslové monitorovací a kontrolní přístroje kategorie 9 a pro kategorii 11.
15 a)Olovo v pájkách pro sestavení stabilního elektrického spojení mezi polovodičovým čipem a nosičem v pouzdrech integrovaných obvodů využívajících technologii „Flip Chip“, pokud je splněno alespoň jedno z těchto kritérií:; — výrobní technologie 90 nm nebo více,; — jediný čip s plochou 300 mm 2 nebo větší při použití jakékoli výrobní technologie (nm),; — pouzdra s vrstvenými čipy, v nichž čip má plochu 300 mm 2 nebo větší anebo křemíkové vložky mají plochu 300 mm 2 nebo větší.Týká se kategorií 1 až 7 a 10 a platí do 21. července 2021.
16Olovo v lineárních žárovkách s trubicemi potaženými silikátemPlatí do 1. září 2013
17Halogenidy olova jako zdroj záření ve výbojkách s vysokou intenzitou výboje (HID) používaných v profesionálních reprografických aplikacích
18 a)Olovo jako aktivátor ve fluorescenčním prášku (nejvýše 1 % hmotnostních olova) výbojek, jsou-li používány jako speciální zdroje světla v diazografické reprografii, litografii, lapačích hmyzu, fotochemických a konzervovacích postupech a obsahující luminofory jako například SMS ((Sr,Ba) 2 MgSi 2 O 7 :Pb)Platilo do 1. ledna 2011
18b)Olovo jakožto aktivátor ve fluorescenčním prášku (nejvýše 1 % hmotnostní olova) výbojek, jsou-li používány jako zářiče v soláriích obsahující luminofory, jako je například BSP (BaSi2O5:Pb)Platí do:; — 21. července 2021 pro kategorie 1 až 7 a 10,; — 21. července 2021 pro kategorie 8 a 9, s výjimkou diagnostických zdravotnických prostředků in vitro a průmyslových monitorovacích a kontrolních přístrojů,; — 21. července 2023 pro diagnostické zdravotnické prostředky in vitro kategorie 8,; — 21. července 2024 pro průmyslové monitorovací a kontrolní přístroje kategorie 9 a pro kategorii 11.
18b)-IOlovo jakožto aktivátor ve fluorescenčním prášku (nejvýše 1 % hmotnostní olova) výbojek, obsahujících luminofory, jako je například BSP (BaSi2O5: Pb), jsou-li používány ve zdravotnickém fototerapeutickém vybaveníPlatí pro kategorie 5 a 8 (s výjimkou použití, na něž se vztahuje bod 34 přílohy IV) do 21. července 2021.
19Olovo obsahující PbBiSn-Hg a PbInSn-Hg v určitých směsích jako hlavní amalgám a PbSn-Hg jako vedlejší amalgám v kompaktních, energeticky velmi úsporných výbojkáchPlatí do 1. června 2011
20Oxid olova ve skle používaném ke spojení předních a zadních podkladů v plochých zářivkách používaných v displejích na bázi tekutých krystalů (LCD)Platí do 1. června 2011
21Olovo a kadmium v tiskových barvách pro aplikaci smaltu na sklo, jako je borosilikátové sklo nebo sodnovápenaté skloTýká se kategorií 8, 9 a 11 a platí do:; — 21. července 2021 pro kategorie 8 a 9, s výjimkou diagnostických zdravotnických prostředků in vitro a průmyslových monitorovacích a kontrolních přístrojů,; — 21. července 2023 pro diagnostické zdravotnické prostředky in vitro kategorie 8,; — 21. července 2024 pro průmyslové monitorovací a kontrolní přístroje kategorie 9 a pro kategorii 11.
21 a)Kadmium používané k zajištění filtračních funkcí v barevně potištěném skle, které tvoří součást systémů vizualizace v displejích a ovládacích panelech EEZTýká se kategorií 1 až 7 a 10, s výjimkou použití spadajících do položek 21 b) nebo 39, a platí do 21. července 2021.
21 b)Kadmium v tiskových barvách pro aplikaci smaltu na sklo, jako je borosilikátové sklo nebo sodnovápenaté skloTýká se kategorií 1 až 7 a 10, s výjimkou použití spadajících do položek 21 a) nebo 39, a platí do 21. července 2021.
21 c)Olovo v tiskových barvách pro aplikaci smaltu na jiné než borosilikátové skloTýká se kategorií 1 až 7 a 10 a platí do 21. července 2021.
23Olovo v ukončeních součástek s malou roztečí, jiných než konektorů s roztečí 0,65 mm nebo menšíMůže být použito v dílech EEZ uvedených na trh před 24. zářím 2010
24Olovo v letovacích pájkách pro pájení otvorem v diskoidních a plochých vícevrstvově uspořádaných keramických kondenzátorechPlatí do:; — 21. července 2021 pro kategorie 1 až 7 a 10; — 21. července 2021 pro kategorie 8 a 9, s výjimkou diagnostických zdravotnických prostředků in vitro a průmyslových monitorovacích a kontrolních přístrojů; — 21. července 2023 pro diagnostické zdravotnické prostředky in vitro kategorie 8; — 21. července 2024 pro průmyslové monitorovací a kontrolní přístroje kategorie 9 a pro kategorii 11
25Oxid olova v displejích s povrchovým vedením emitorů elektronů (SED) používaných zejména ve stavebních komponentech, zejména těsnicí fritě a fritovém kroužku
26Oxid olova ve skleněné baňce UVB zářivek s černým sklemPlatí do 1. června 2011
27Slitiny olova jako pájky pro měniče používané ve vysokovýkonových reproduktorech (určených pro několikahodinový provoz při hladině akustického výkonu 125 dB SPL a vyšších)Platilo do 24. září 2010
29Olovo v křišťálovém skle podle přílohy I (kategorie 1, 2, 3 a 4) směrnice Rady 69/493/EHS ( )Platí do:; — 21. července 2021 pro kategorie 1 až 7 a 10,; — 21. července 2021 pro kategorie 8 a 9, s výjimkou diagnostických zdravotnických prostředků in vitro a průmyslových monitorovacích a kontrolních přístrojů,; — 21. července 2023 pro diagnostické zdravotnické prostředky in vitro kategorie 8,; — 21. července 2024 pro průmyslové monitorovací a kontrolní přístroje kategorie 9 a pro kategorii 11.
30Kadmiové slitiny jako elektrické/mechanické pájené spoje elektrických vodičů umístěných přímo na kmitacích cívkách měničů používaných ve vysokovýkonových reproduktorech s hladinou zvukového tlaku ve výši 100 dB (A) a vyšší
31Olovo v pájecích materiálech v plochých zářivkách bez obsahu rtuti (které se používají například v displejích na bázi tekutých krystalů, v designovém či průmyslovém osvětlení)
32Oxid olova v těsnicí fritě používané ve výrobě okenních montážních celků pro argonové a kryptonové laserové trubicePlatí do:; — 21. července 2021 pro kategorie 1 až 7 a 10,; — 21. července 2021 pro kategorie 8 a 9, s výjimkou diagnostických zdravotnických prostředků in vitro a průmyslových monitorovacích a kontrolních přístrojů,; — 21. července 2023 pro diagnostické zdravotnické prostředky in vitro kategorie 8,; — 21. července 2024 pro průmyslové monitorovací a kontrolní přístroje kategorie 9 a pro kategorii 11.
33Olovo v pájkách na pájení tenkých měděných drátů o průměru rovnajícím se nebo menším než 100 μm ve výkonových transformátorech
34Olovo v prvcích ladicích potenciometrů z kovovo-keramických materiálůTýká se všech kategorií; platí do:; — 21. července 2021 pro kategorie 1 až 7 a 10; — 21. července 2021 pro kategorie 8 a 9, s výjimkou diagnostických zdravotnických prostředků in vitro a průmyslových monitorovacích a kontrolních přístrojů; — 21. července 2023 pro diagnostické zdravotnické prostředky in vitro kategorie 8; — 21. července 2024 pro průmyslové monitorovací a kontrolní přístroje kategorie 9 a pro kategorii 11
36Rtuť používaná jako inhibitor rozprašování katody ve stejnosměrných plazmových obrazovkách s obsahem do 30 mg na obrazovkuPlatilo do 1. července 2010
37Olovo v pokovené vrstvě vysokonapěťových diod s pouzdrem ze skla na bázi borátu zinečnatéhoPlatí do:; — 21. července 2021 pro kategorie 1 až 7 a 10,; — 21. července 2021 pro kategorie 8 a 9, s výjimkou diagnostických zdravotnických prostředků in vitro a průmyslových monitorovacích a kontrolních přístrojů,; — 21. července 2023 pro diagnostické zdravotnické prostředky in vitro kategorie 8,; — 21. července 2024 pro průmyslové monitorovací a kontrolní přístroje kategorie 9 a pro kategorii 11.
38Kadmium a oxid kademnatý v pastách pro tlusté vrstvy používaných na oxid berylnatý spojený s hliníkem
39 a)Selenid kademnatý v polovodičových nanokrystalových kvantových obrazových bodech na bázi kadmia pro konverzi vlnové délky („downshifting“) pro použití v systémech vizualizace ( 0,2 μg Cd na mm 2 plochy obrazovky)Platnost končí pro všechny kategorie dne 21. listopadu 2025
39 b)Kadmium v polovodičových nanokrystalových kvantových obrazových bodech pro konverzi vlnové délky („downshifting“) přímo nanesených na polovodičových LED čipech pro použití v zobrazovacích a projekčních systémech ( 5 μg Cd na mm 2 povrchu LED čipu) s maximálním množstvím na zařízení 1 mg.Platnost končí pro všechny kategorie dne 31. prosince 2027
40Kadmium ve fotoresistorech pro analogové optické vazební členy používané v profesionálním zvukovém zařízeníPlatí do 31. prosince 2013
41Olovo v pájkách a povrchové úpravě vývodů elektrických a elektronických součástí a v povrchové úpravě desek plošných spojů používaných v modulech zapalování a jiných elektrických a elektronických řídicích systémech motorů, které z technických důvodů musí být namontovány přímo na nebo v klikové skříni nebo válci ručně držených spalovacích motorů (třídy SH:1, SH:2, SH:3 podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 97/68/ES ( *1 ) )Týká se všech kategorií a platí do:; — 31. března 2022 pro kategorie 1 až 7, 10 a 11,; — 21. července 2021 pro kategorie 8 a 9, s výjimkou diagnostických zdravotnických prostředků in vitro a průmyslových monitorovacích a kontrolních přístrojů,; — 21. července 2023 pro diagnostické zdravotnické prostředky in vitro kategorie 8,; — 21. července 2024 pro průmyslové monitorovací a kontrolní přístroje kategorie 9.
42Olovo v ložiscích a pouzdrech motorů s vnitřním spalováním poháněných naftou nebo plynným palivem, které jsou používány v nesilničních zařízeních určených k profesionálnímu využití:; — s celkovým zdvihovým objemem motoru ≥ 15 litrů; — nebo; — s celkovým zdvihovým objemem motoru 15 litrů, přičemž motor je určen pro provoz v aplikacích, kde doba mezi signálem k zahájení a plným zatížením musí být kratší než 10 sekund; nebo se pravidelná údržba obvykle provádí v nepříznivém venkovním prostředí, jako je hornictví, stavebnictví a zemědělství.Týká se kategorie 11, s výjimkou žádostí, na něž se vztahuje bod 6c) této přílohy.; Platí do 21. července 2024.
43Bis(2-ethylhexyl)-ftalát v pryžových dílech v motorech, pro použití v zařízeních, jež nejsou určena výhradně pro použití spotřebitelem, pokud žádné měkčené plastové materiály nepřicházejí do styku s lidskou sliznicí nebo do dlouhodobého styku s lidskou kůží a hodnota koncentrace bis(2-ethylhexyl)-ftalátu nepřesahuje:; a) 30 % hmotnostních kaučuku v případě; i) povrchové úpravy těsnicích kroužků; ii) celopryžových těsnicích kroužků; nebo; iii) pryžových dílů, které jsou součástí sestav složených z alespoň tří součástí připojených k motoru a využívajících elektrický, mechanický nebo hydraulický pohon; b) 10 % hmotnostních kaučuku v případě dílů s obsahem kaučuku, které nejsou uvedeny v písmenu a).; Pro účely této položky se „dlouhodobým stykem s lidskou kůží“ rozumí nepřetržitý styk o délce více než 10 minut nebo přerušovaný styk o délce více než 30 minut denně.Platí pro kategorii 11 a platí do 21. července 2024.
44Olovo v pájkách pro čidla, ovládací prvky a řídicí jednotky motoru ve spalovacích motorech v oblasti působnosti nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/1628 ( 2 ) , jež jsou instalovány v zařízeních provozovaných ve stabilní poloze a určených pro odborníky, ale používaných rovněž neprofesionálními uživateli.Platí pro kategorii 11 a platí do 21. července 2024.
45Diazid olova, styfnát olova, plumbum-dipikramát, orthoolovičitan olovnatý a oxid olovičitý v elektrických a elektronických iniciátorech výbušnin pro civilní (profesionální) použití a chroman barnatý v pyrotechnických zpožďovacích složích s dlouhým intervalem zpoždění, jež jsou obsaženy v elektrických iniciátorech výbušnin pro civilní (profesionální) použitíTýká se kategorie 11 a platí do 20. dubna 2026.
46Kadmium a olovo v plastových profilech obsahujících směsi vyrobené z odpadu z polyvinylchloridu (dále jen „recyklovaný pevný PVC“), používaných pro elektrická a elektronická okna a dveře, pokud koncentrace v recyklovaném pevném PVC nepřesahuje 0,1 % hmotnostních kadmia a 1,5 % hmotnostních olova.; Od 28. května 2026 se pevný PVC získaný z elektrických a elektronických oken a dveří použije pouze k výrobě nových výrobků spadajících do kategorií uvedených v záznamu 63 bodě 18 písm. a) až d) tabulky v příloze XVII nařízení (ES) č. 1907/2006.; Dodavatelé výrobků z PVC obsahujících recyklovaný pevný PVC s koncentrací olova rovnající se nebo vyšší než 0,1 % hmotnostních materiálu z PVC zajistí před uvedením těchto výrobků na trh, aby byly viditelně, čitelně a nesmazatelně označeny nápisem: „Obsahuje ≥ 0,1 % olova“. Pokud vzhledem k jeho povaze nelze na výrobku uvést označení, musí být toto uvedeno na obalu výrobku.; Dodavatelé výrobků z PVC obsahujících recyklovaný pevný PVC předloží vnitrostátním orgánům dozoru na vyžádání písemné doklady na podporu tvrzení o recyklovaném původu PVC v uvedených výrobcích. Pro účely doložení těchto tvrzení o výrobcích z PVC vyrobených v Unii lze použít osvědčení vydaná prostřednictvím systémů k doložení sledovatelnosti a recyklovaného obsahu, jako jsou osvědčení zavedená v souladu s normou EN 15343:2007 nebo rovnocennými uznávanými normami. Tvrzení o recyklovaném původu PVC v dovážených výrobcích musí být doprovázena osvědčením vystaveným nezávislou třetí stranou, v němž je poskytnuto rovnocenné doložení sledovatelnosti a recyklovaného obsahu.Platí pro kategorii 11 do 28. května 2028.

( *1 ) Směrnice Evropského parlamentu a Rady 97/68/ES ze dne 16. prosince 1997 o sbližování právních předpisů členských států týkajících se opatření proti emisím plynných znečišťujících látek a znečišťujících částic ze spalovacích motorů určených pro nesilniční pojízdné stroje (Úř. věst. L 59, 27.2.1998, s. 1).; ; ( 1 ) Směrnice Rady 69/493/EHS ze dne 15. prosince 1969 o sbližování právních předpisů členských států týkajících se křišťálového skla (Úř. věst. L 326, 29.12.1969, s. 36).; ; ( 2 ) Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/1628 ze dne 14. září 2016 o požadavcích na mezní hodnoty emisí plynných a tuhých znečišťujících látek a schválení typu spalovacích motorů v nesilničních mobilních strojích, o změně nařízení (EU) č. 1024/2012 a (EU) č. 167/2013 a o změně a zrušení směrnice 97/68/ES (Úř. věst. L 252, 16.9.2016, s. 53).; ; ( 3 ) Výjimka se nevztahuje na EEZ určená pro širokou veřejnost, pokud si mohou děti za běžných nebo důvodně předpokládaných podmínek používání vkládat EEZ nebo jejich přístupné části do úst. Výjimka se však použije, pokud lze prokázat obojí z uvedeného:; — míra uvolňování olova z takového EEZ nebo přístupné části EEZ, povlakovaného či nepovlakovaného, nepřesahuje 0,05 μg/cm 2 za hodinu (což odpovídá 0,05 μg/g/h),; — v případě povlakovaných předmětů, že tato povrchová úprava je dostatečná pro zabezpečení toho, aby po dobu alespoň dvou let za běžných nebo důvodně předpokládaných podmínek používání EEZ nedošlo k překročení této míry uvolňování.; Pro účely této poznámky pod čarou se má za to, že dítě si dokáže vložit do úst EEZ nebo přístupnou část EEZ, je-li jeden jejich rozměr menší než 5 cm nebo obsahují-li oddělitelnou či vyčnívající část takové velikosti.

Obsah předpisu: Omezení nebezpečných látek v EEZ